Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regi├│nom -> Fakty o Mur├ínskej Planine -> N├írodn├Ż park Mur├ínska planina

N├írodn├Ż park Mur├ínska planina

Muránska planina je výnimo─Źné krasové územie so vzácnymi ekosystémami, zachovanými spolo─Źenstvami flóry a fauny a významnými krasovými ─Źas┼ąami. Pre zachovanie hodnôt územia je u┼ż od roku 1977 legislatívne chránená pred ne┼żiadúcou ─Źinnos┼ąou ─Źloveka.


Muránska planina bola v roku 1977 vyhlásena vyhláškou Ministerstva kultúry Slovenskej socialistickej republiky ─Ź.9/1997 za Chránenú krajinnú oblas┼ą Muránska planina. Hne─Ć nasledujúci rok za─Źala svoju ─Źinnos┼ą Správa Chránenej krajinnej oblasti v Revúcej.

 

V roku 1997 bol Nariadením vlády Slovenskej republiky ─Ź. 259/1997 Z.z. vyhlásený Národný park Muránska planina (─Ćale NPMP) o výmere 20 318 ha plus 21 698 ha ochranného pásma.

 

Správa NPMP sídli v Revúcej na Ulici Janka Krá─ża 12. Svoju budovu má Národný park aj v Muráni, kde prevádzkuje informa─Źné stredisko.

 

Pri turistických aktivitách na území národného parku je potrebné dodr┼żiava┼ą vyhlášku Krajského úradu ┼żivotného prostredia v Banskej Bystrici z roku 2006 o návštevnom poriadku Národného parku Muránska planina a jeho ochranného pásma, ktorú nájdete na internetových stránkach NPMP, prípadne sa riadi┼ą pokynmi informa─Źných tabú─ż, ktoré nájdete pri turistických chodníkoch.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Užitočné web stránky:

Ofici├ílne str├ínky N├írodn├ęho parku Mur├ínska planina