Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regi├│nom -> Historick├ę pamiatky -> Mur├ínsky hrad

Muránsky hrad

Muránsky hrad je tretí najvyššie polo┼żený hrad na Slovensku. Areál hradu patrí medzi najrozsiahlejšie u nás.


Muránsky hrad postavili Bebekovci v období po pustošení Uhorska Tatármi v 13. storo─Źí, aby strá┼żil cestu zo severu na juh. V 15. storo─Źí ho obsadili Bratríci a nadobúda dominanciu nad vtedajším jelšavským panstvom. Neskôr viackrát zmenil majite─ża. V polovici 16.storo─Źia bol sídlom lúpe┼żníka Bašu.

 

Najznámejším obdobím hradu je 17. storo─Źie, ke─Ć bol v dr┼żbe rodu Széchyovcov. Mária Széchy, známa aj ako Muránska Venuša prepustila hrad bez boja Františkovi Wesselényimu, kapitánovi hradu vo Fi─żakove. Neskôr sa za neho vydala. V roku 1670 hrad dobili cisárske vojská pod vedením Karola Lotrinského.

 

Muránsky hrad neušiel pohnutému osudu stavovských povstaní. Obsadili ho vojská Imricha Thokoliho aj Františka Rákocziho. Od roku 1720 patril Štefanovi Kohárymu. Neskôr prešiel do vlastníctva rodu Coburgovcov. Po roku 1945 sa stal majetkom štátu.

 

V roku 1760 hrad vyhorel. Odvtedy chátra.

 

Na hrad vstupujete po strmom výstupe po schodoch zasekaných do skaly a cez jedinú zastrešenú budovu, vstupnú gotickú bránu. Rozsiahly areál hradu nie je pri jeho návšteve hne─Ć zrejmý. Návštevník sa mô┼że cíti┼ą ako na prechádzke v parku s inštalovanými ruinami.  Dojem sa mení pri výstupe na hradné múry.

 

Z hradu sú nádherné výh─żady na Muránsku dolinu a Muránsku planina. Pri dobrej vidite─żnosti vidíte na jednej strane Revúcu a na druhej strane Krá─żovú ho─żu.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

M├íria Sz├ęchy - Mur├ínska Venu┼ía
Mur├í┼ł
Mur├ínske hradn├ę hry
V├Żstup na Mur├ínsky hrad