Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regi├│nom -> Technick├ę pamiatky -> Gemersk├ę spojky

Gemersk├ę spojky

Popri plne funk─Źných alebo zaniknutých ┼żelezniciach mo┼żete natrafi┼ą na Slovensku aj na nikdy nedokon─Źené trate. Jedna z nich je ukrytá v lesoch pri Muránskej planine.


Pri ceste z Tisovca do Murá┼ła je potrebné prekona┼ą sedlo Dielik. Pod týmto sedlo sa nachádza 2 km dlhý tunel nikdy nedokon─Źenej ┼żeleznice. Z Tisovskej strany sa vchod do tunela zaplavený a záver tunelovej rúry zavalený. Naopak, zo strany od Murá┼ła je tunelový portál, v─Źítane mohutných oporných múrov vidite─żný v celej svojej kráse. Nájdete ho po ─żavej strane zjazdu zo sedla Dielik, po krátke prechádzke z miesta, kde štátnu cestu kri┼żuje lesná cesta vedúca po plánovanom telese ┼żeleznice.

 

Priamo do tunela sa cez zamre┼żovaný vstup pravdepodobne nedostanete, nako─żko je chráneným zimoviskom netopierov.

 

Tunel pod Dielikom, ako aj ─Ćalšie ─Źasti ┼żeleznice boli vybudované v rokoch druhej svetovej vojny a krátko po nej. Vzh─żadom na pripojenie ju┼żných ─Źastí Slovenska k vtedajšiemu Hortyovskému Ma─Ćarsku sa lokálne trate vedúce z Plešivca (pripadnucého Ma─Ćarsku) do Murá┼ła a do Slavošoviec ocitli mimo jednotnej siete ┼żelezníc na Slovensku. Tra┼ą Gemerských spojok mala spoji┼ą Tisovec z Revúcou a Lubeník zo Slavošovcami pri vyu┼żití existujúcej ─Źasti Revúca - Lubeník, ktorá je sú─Źas┼ąou lokálnej trate Plešivec - Murá┼ł.

 

Po druhej svetovej vojne zanikol dôvod budovania ┼żeleznice a jej výstavba bola zastavená.

 

Okrem spomínaného tunela pod Dielikom odporú─Źam navštívi┼ą aj ─Źasti trate le┼żiace mimo planiny. Najatraktívnejšími pamiatkami na nedostavanú ┼żeleznicu sú mohutný 120 metrov dlhý ┼żelezobetónový viadukt pri Mníšanoch, miestnej ─Źasti Magnezitoviec, za ktorým sa nachádza priechodný 400 metrový tunel.

 

K viaduktu sa najlepšie dostanete priamo z Mníšan. Pri kostolnej ve┼żi v dedine odbo─Źte vpravo. Ak ste autom, odporú─Źam necha┼ą ho pri posledných domoch a pokra─Źova┼ą pešo po─żnou cestou.

 

Po prejdení viaduktu a malého tunela mô┼żete pokra─Źova┼ą prechádzkou ─Ćalej ponad dedinku Kopráš (─Źas┼ą Magnezitoviec) a dostanete sa k najdlhšiemu tunelu celej trate. Jeho takmer dva a pol kilometrová rúra ústi v Slavošovskej doline. Dá sa prejis┼ą pešo aj na horskom bycikli. Nezabudnite si zobra┼ą baterky.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Mur├í┼ł
Tisovec
┼Żelezni─Źn├ę trate