Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regi├│nom -> Technick├ę pamiatky -> Ozubnicov├í ┼żeleznica

Ozubnicov├í ┼żeleznica

┼Żelezni─Źná tra┼ą Brezno - Tisovec štandardného rozchodu dosahuje v úseku sedla Zbojská najstrmšie stúpanie na Slovensku. Hrdí sa aj ─Ćalším unikátom, jediným zachovaným ozubnicovým sytémom u nás.


Ozubnica slú┼żiaca v minulosti pre nákladnú dopravu sa nachádza v strede ko─żajiska. Za─Źína v ─Źasti, kde vlak opúš┼ąa Pohronskú Polhoru stúpajúc do sedla Zbojská. Na tomto mieste je vidite─żná aj od hlavnej cesty. Kon─Źí v klesaní na opa─Źnej strane sedla. Celý systém je dlhý takmer 16 km. Okrem neho u┼ż v Európe na normálnom rozchode existuje len jediný a kratší ozubnicový úsek, konkrétne v ─îeske republike.

 

Hoci sa systém zubov u┼ż nepou┼żíva, zjavne je zachovalý. Nákladná doprava bola na trati ukon─Źená v 60-tych rokoch 20-te storo─Źia. Osobné motorové vlaky doká┼żu strmé stúpanie prekona┼ą bez pomoci ozubnice.

 

┼Żeleznica na úseku Pohronská Polhora - Tisovec prekonáva doliny dvoma majestátnymi viaduktami klenúcimi sa okrem iného aj nad paralelnou štátnou cestou. Posledný úsek pred príchodom do Tisovca do rokov 2.svetovej vojny prekonávala ┼żeleznica úvra┼ąovým systémom. Pri výstavbe tzv. Gemerských spojek bola úvra┼ą nahradená tunelom, jediným funk─Źným plánovaného prepojenia ┼żelezni─Źnej siete vtedajšieho Slovenska s Muránskou dolinou a Slavošovcami.

 

Ak chcete spozna┼ą ┼żeleznicu spoza okien vlaku, odporú─Źam nastúpi┼ą v Tisovci na smer Pohronská Polhora a na zastávke Zbojská preruši┼ą cestu a prejis┼ą sa okolím, prípadne vybehnú┼ą do sedla na miestny salaš. Potom mô┼żete pokra─Źova┼ą ─Ćalším spojom do Pohronskej Polhory alebo sa vráti┼ą do Tisovca.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

┼Żelezni─Źn├ę trate