Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regi├│nom -> Historick├ę pamiatky -> Nov┼íia budova Prv├ęho slovensk├ęho gymn├ízia

Nov┼íia budova Prv├ęho slovensk├ęho gymn├ízia

Pri pobyte v Revúcej neobíd┼ąe novšiu budovu Prvého slovenského gymnázia. Poschodovú stavbu po─żahky nájdete prechádzkou od mestského úradu v centre mesta popri potoku po jeho prúde.


Pred gymnáziom sa nachádza malý park s výraznym košatým stromom uprostred. Škola je umiestnená trochu ─Ćalej od cesty, trochu skrytá parkom. Pred prie─Źelím školy je postavená busta Júliusa Bottu.

 

Od vzniku gymnázia v roku 1862 sa výu─Źba realizovala v tzv. Latinákovom dome. Pôvodne gazdovská kúria, dnes známa ako prvá budova slovenského gymnázia, absolútne neposta─Źovala potrebám školy. Druhá budova Prvého slovenského gymnázia, v ─Źase vzniku známa ako dolná, bola postavená v rokoch 1871 - 1873. Jej výstavba bola financovaná výlu─Źne zo zbierok bez podpory štátu. Znie to trochu otrepane, bez podpory štátu (z dnešného uhla poh─żadu aj bez projektov európskych fondov), ale skúste si predstavi┼ą podobný ─Źin v sú─Źasnosti, ke─Ć je bohatstvo Slovensko neporovnate─żne vyššie. 

 

Po násilnom zrušení slovenského gymnázium v Revúcej v roku 1874 prevzala všetok majetok školy stoli─Źná komisia. Dolnú budovu prenajala miestnej po─żovníckej spolo─Źnosti. Po vzniku ─îeskoslovenskej republiky sa v roku 1919 slovenské gymnázium do budovy opä┼ą vrátilo.

 

V budove Prvého slovenského gymnázia dnes sídli druhé revúcke gymnázium.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Rev├║ca
M├║zeum Prv├ęho slovensk├ęho gymn├ízia