Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regiónom -> Obce a mestá -> Polomka

Polomka

Polomka je najvä─Źšia a administratívne najvýznamejšia obec na Horehroní. Dnes v nej ┼żije 3200 obyvate─żov. Je východiskom túry na Fabovu Ho─żu - najvyšší vrch Muránskej planiny.


Vstup do dediny z oboch strán, od Brezna aj od ─îervenej skaly je do kopca. Nadmorská výška stredu obce je 628 m.n.m. 

 

Obec je známa svojim krojom a folklórnymi tradíciami. V minulosti ako posledná obec Horehronia v smere na Brezno patrila pod Muránske panstvo a teda administratívne pod Gemerskú ┼żupu.

 

Najvýraznejšou dominantou obce je múrom obohnaný barokový kostol, ktorý nechal postavi┼ą František Wesselény spolu s Máriou Széchy v roku 1666. Dokon─Źený bol po jeho smrti v roku 1669. Pôvodný oltár sa v kostole nezachoval. Z ─Ćalších konfesných pamiatok sa nachádzajú v dedine dve kaplnky (obe stoja pri hlavnej ceste). Na budove pôvodnej fary sú umiestnené slne─Źné hodiny.

 

Pri hlavnej ceste takmer v strede dediny blízko potoka stojí budova bývalého chudobinca. Spoznáte ju pod─ża ve┼że. Chudobinec nechal postavi┼ą Štefan Koháry. Dnes je v ┼łom umiestnené obecné múzeum.

 

V dedine tie┼ż mô┼żete nájs┼ą pomerne ve─ża zachovaných pôvodných dreveníc. Nad Polomkou sa nachádza najvýznamnejšie horehronské ly┼żiarske stredisko s umelým zasne┼żovaním.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Zjazdov├ę ly┼żovanie

Užitočné web stránky:

Oficiálne stránky obce Polomka