Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regiónom -> Obce a mestá -> Tisovec

Tisovec

Mesto Tisovec le┼żí na ju┼żnom cípe Muránskej planiny. Dominuje mu ve─żký kame┼łolom situovaný nad mestom a upravené historické centrum. Je v─Ća─Źnou zastávkou pre návštevníkov planiny, rozvoju turistického ruch prikladajú mestskí páni nále┼żitý význam.  


Pri návšteve Tisovca odporú─Źam obhliadku námestia s následnou prechádzkou smerom na sever, kde sa nachádzajú pekné zákutia starého mesta. Tie┼ż navštíveniahodná je bývala priemyselná ─Źas┼ą v okolí ┼żelezni─Źnej stanice.

 

Je zaujímavé, ┼że po─Źet obyvate─żov mesta je dnes rovnaký ako na prelome 19. a 20. storo─Źia. Pritom v sú─Źasnosti je administratívne sú─Źas┼ąou Tisovca aj bývalá obec Rimavská Píla (le┼żí ju┼żne od mesta, v smere na Rimavskú Sobotu).

 

Centru Tisovca netradi─Źne dominuje ve─żký klasicistický evanjelický kostol postavený v rokoch 1825 a┼ż 1832. Empírový katolícky kostol z roku 1845 stojí pri ceste smerom na Pohronskú Polhoru a Brezno. Pri evanjelickom kostole stojí aj ve─żmi pekná klasicistická budova z roku 1796. Dnes slú┼żi ako mestský úrad. Na jej druhom poschodí je zriadené mestské múzeum. 

 

Z Tisovca vedie nieko─żko zna─Źených turistických chodníkov. Z nich ur─Źite odporú─Źam ┼żltý vedúci na Hradovú. Túra na T┼Ľstie mô┼że by┼ą tie┼ż zaujímavá, cestou budete mí┼ła┼ą chránené rašelinisko. Zauja┼ą mô┼że aj túra na Voniacu po zelenej zna─Źke.

 

Na kraji mesta sa nachádza minerálny prame┼ł Š┼ąavica.

 

Nad mestom pri štátnej ceste do Brezna sa nachádza Tisovská periodická vyviera─Źka. Výdatnos┼ą prame┼ła vody sa v priebehu obvykle 40-tich minút mení z 10 l/s na 60 l/s. Prame┼ł dnes slú┼żi pre potreby zásobovania mesta pitnou vodou.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Turistick├ę informa─Źn├ę stredisk├í
Tisovsk├Ż hrad - Hradov├í
Gemersk├ę spojky
Mestsk├ę m├║zeum Tisovec
Miner├ílny prame┼ł ┼á┼ąavica
Toleran─Źn├ę kostoly
V├Żstup na Hradov├║

Užitočné web stránky:

Oficiálne stránky mesta Tisovec