Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regiónom -> Obce a mestá -> Muránska Huta

Muránska Huta

Muránska Huta je jediná dedina, ktorá le┼żí takmer priamo na Muránskej planine, v nadmorskej výške 703 m. Obec s asi 200 obyvate─żmi je ob─żúbeným miestom chatárov a východiskom do najkrajších ─Źastí Muránskej planiny. 


V katastri Muránskej Huty le┼żí aj ─Źas┼ą Prednej Hory, pri─Źom druhá ─Źas┼ą patrí k obci Murá┼ł. Prednej Hore sa venujem v osobitnom ─Źlánku.

 

Pri prechode Muránskou Hutou po štátnej ceste z Gemera do ─îervenej Skaly si ur─Źite všimnete dominantu obce - klasicistický rímskokatolícky kostol z roku 1831.

 

Ak chcete vstúpi┼ą stredu do obce, je potrebné zo štátnej cesty odbo─Źi┼ą. Odbo─Źka v obci kon─Źí, autom sa ─Ćalej nedostanete. Ni┼że obce dolinkou popri potoku alebo po lúkach ─żavej strany nad potokom (odbo─Źka po─żnou cestou v─żavo pri ─Źisti─Źke odpadových vôd) je mo┼żné prejis┼ą pešo do Zdychavske doliny.  Ak sa vyberiete strmou cesto pri ─Źisti─Źke odpadových vôd vpravo, dostanete sa na Prednú Horu.

 

Oproti odbo─Źke do obce je vidite─żný pekný vodopád z potoka, ktorý pramení v najvä─Źšej jaskyni na Muránskej planine - Boba─Źke. 

 

Z Muránskej Huty vedú zna─Źkované chodníky na Ve─żkú Lúku, Muránsky hrad aj do Muránskej Zdychavy a zo sedla Javoriny na Stolicu, najvyšší vrch Slovenského Rudohoria.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Horolezectvo
Predná Hora
V├Żstup na Mur├ínsky hrad