Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regiónom -> Obce a mestá -> Revúca

Rev├║ca

Revúca le┼żí 8 km juhovýchodne od Murá┼ła a pre návštevníkov Muránskej planiny ponúka dostatok slu┼żieb . So svojimi 13000 obyvate─żmi je najvä─Źším mestom Slovenského Rudohoria. Je sídlom okresu a tie┼ż Správy Národného parku Muránska planina.


Pri príchode do Revúcej od Murá┼ła, ke─Ć hne─Ć za ┼żelezni─Źným priecestím mí┼łate z jednej strany cintorín a z druhej strany bocianmi ─Źasto navštevovanú chránenú mokra─Ć, Vás víta ozaj malebné meste─Źko so siluetou ve┼że evanjelického kostola. Cestou do centra mesta po ─żavej strane ulice okrem iného mô┼żete vidie┼ą múzeum Prvého slovenského gymnázia. Jeho nízku budovu so strechou pokrytou dreveným šind─żom síce hne─Ć ved─ża strieda vo─Źi útlemu gymnáziu nie najcitlivejšie postavená dlhá trojposchodová novostavba. Obchodíky kúsok ─Ćalej spolu s domami na opa─Źnou strane ulice však dojem naprávajú.

 

Na následnom malom námestí s krí┼żom pretekajúcim potokom sa nachádzajú najkrajšie skvosty staršej architektúry mesta - opevnený gotický rímskokatolícky kostol sv. Vavrinca z 15.storo─Źia, mestský úrad s letopo─Źtom výstavby ukrytým v chronograme (skúste ho nájis┼ą) a bývalý mestský hostinec z 19.storo─Źia. Po toku potoka sa ešte nachádza staršia ulica, kde okrem iného nájdete ve─żmi peknú druhú budovu Prvého slovenského gymnázia a kúsok ─Ćalej aj ┼żelezni─Źnú stanicu. To je tak zhruba stará ─Źas┼ą Revúcej.

 

Ešte v 1950-tom roku sotva dvojtisícové meste─Źko pre┼żilo svoj najvä─Źší rozvoj v následných ─Źasoch tzv. hromadnej bytovej výstavby, ─Źo výrazne pozna─Źilo ráz mesta. Charakter mestskému centru dávajú najmä vysoké paneláky s osemdesiatych rokov 20-eho storo─Źia. Chýbajúcu obchodnú zónu tradi─Źného námestia supluje vcelku dobre zakomponovaná mohutná diskontná(!) predaj┼ła pri autobusovej stanici, tr┼żnica, staršie obchodné centrum a obchody roztrúsených po okolí.

 

Príchod do Revúcej od Jelšavy vo Vás zanechá úplne iný dojem ako od Murá┼ła. Široká štvorprúdovka hne─Ć po vstupe do mesta, po jej stranách nové benzínky a vysvietený hypermarket, následne v─żavo malá tepláre┼ł, desiatky gará┼żi, bytové domy (vä─Źšinou panelové), ─Ćalší ve─żký supermarket navodzujú dojem vä─Źšieho mesta. Mno┼żstvo zelene a vcelku rozumne umiestnené (nie chaoticky roztrúsené) domy zanechávajú vcelku príjemný pocit.

 

Od Muránskej Zdychavy vyzerá Revúca tie┼ż ako ve─żké mesto, zvláš┼ą v kontraste roztrúsených lazov miesta, odkia─ż prichádzate. Ulica, ktorá Vás víta pri príchode do stredu mesta, kde na jednej strane máte pôvodnú zástavbu starých, nízkych domov, ktoré by ste ─Źakali skôr na malej dedine, doplnené pár novšími, a kde hne─Ć oproti nim stoja dlhé osemposchodové paneláky, ktorým akoby nesta─Źilo výšky, predchádzajú dva 13-ás┼ą poschodové(!) mohutné ve┼żiaky, pôsobí trochu bizardne. Výzor ─Źiasto─Źne zachra┼łuje mno┼żstvo zelene.

 

Návštevu Revúcej odporú─Źam. Popri vcelku slušnom spektre slu┼żieb a obchodov je v kompaktne pôsobiacom meste─Źku ─Źo pozrie┼ą. ─îi u┼ż múzeum Prvého slovenského gymnázia, staršiu i novšiu architektúru, alebo miestny cintorín s miestami odpo─Źinku slovenských národovcov.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

M├║zeum Prv├ęho slovensk├ęho gymn├ízia
Turistick├ę informa─Źn├ę stredisk├í
Nov┼íia budova Prv├ęho slovensk├ęho gymn├ízia
Dni mesta Rev├║ca
Toleran─Źn├ę kostoly
Hubertova jazda

Užitočné web stránky:

Oficiálne stránky mesta Revúca