Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regi├│nom -> Obce a mest├í -> Mur├í┼ł

Mur├í┼ł

Murá┼ł je zrejme najdôle┼żitejšiou obcou celej oblasti Muránskej planiny. Malebná dedina s asi 1200 obyvate─żmi le┼żí na úpäti planiny, ktorej prepo┼żi─Źala svoje meno.


U┼ż príchod autom do Murá┼ła stojí za povšimnutie. Ke─Ć prichádzate cestou od Tisovca, z posledného v┼Ľšku nad dedinou sa Vám naskytne ve─żmi pekný poh─żad na panorámu dediny s romantickým kostolom. Tesne pred vrcholom miestneho stúpania sa oplatí auto odstavi┼ą na poli ved─ża cesty, kúsok ešte vybehnú┼ą pešo hore lúkou a dopria┼ą o─Źiam pastvu. V─żavo tý─Źiaci sa vrch je legendou opradená Cigánka, kde le┼żí zrúcanina hradu. Priamo hrad však odtia─żto nevidno.

 

Po zjazde z kopca do dediny treba u┼ż priamo v dedine da┼ą pozor na ostrú pravoto─Źivú zákrutu. Starši dom stojaci tesne za ┼łou zroloval pred pár rokmi kamión. Naš┼ąastie sa nikomu ni─Ź vá┼żne nestalo. Domáci prednú ─Źas┼ą domu radšej nadobro zbúrali, cestári v zákrute osadili výraznu výstrahu a policajti tu odvtedy ob─Źas merajú rýchlos┼ą.

 

Príchodu do dediny z opa─Źnej strany, od ─îervenej Skaly dominujú siluety ruín hradu. Pomedzi polomy po veterných smrštiach (u┼ż vy─Źistené ┼ąa┼żbou dreva) uvidíte priamo pred sebou resp. na pravej strane cesty na kopci hradné múry.

 

Murá┼ł je dnes dvojnárodnostnou obcou, i ke─Ć dvojjazy─Źné tabule pred dedinou zatia─ż nenájdete. Zato pravdepodobne postrehnete sušiace sa prádlo povešané na plotoch, typické pre Rómov.

 

Stredu Murá┼ła dominuje malé námestie, na ktorom sa kri┼żujú cesty z Tisovca, Revúcej a ─îervenej Skaly. Na námestí nájdete potraviny, dve kr─Źmy, obecný úrad aj rímskokatolícky kostol so starou farou. Novú faru nevidno, stojí skrytá kúsok ─Ćalej za kostolom. Architektúra kostola sa na prvý poh─żad javí gotická, ale kostol postavili a┼ż koncom 19. storo─Źia v neogotickom slohu. Pred farou (tou starou) stála ešte pred pár rokmi baroková socha sv. Jána Nepomuckého. Kým ju, pod─ża miestnych nerozbil vietor na osem kúskov. Ostal po nej podstavec, sochu dávajú dokopy kdesi v ateliéroch. V budove fary chystá obecný úrad otvori┼ą malé múzem Zatia─ż odporú─Źam aspo┼ł návštevu informa─Źného centra národného parku. Nájdete ho pri ceste smerom na ─îervenú skalu kúsok za kr─Źmou. Otvorené je iba v lete.

 

Námestie je aj kri┼żovatkou pre peších turistov. Tu Vás vysadia autobusy pri príchode, tu Vám informa─Źné tabule povedia, ─Źo, kde a ako mo┼żno vidie┼ą a odtia─żto Vás turistické zna─Źky nasmerujú do okolia. Aj na muránsky hrad.

 

Ešte nedávno sa do Murá┼ła dalo pricestova┼ą aj vlakom. Od mája 2011 osobná doprava na miestnej lokálke zanikla. Napriek tomu, ak máte ─Źas, prechádzku ku ┼żelezni─Źnej stanici odporú─Źam. Uvidíte ju po krátkej chôdzi po hlavnej ceste smerom na ─îervenú Skalu na pravej strane.

 

Murá┼ł le┼żí na úpätí krasovej planiny, aj preto sa v ┼łom nachádza pomerne ve─ża vodných prame┼łou. Ke─Ć sa prejdete uli─Źkou vedúcou z námestia pomedzi obecný úrad a bývalú pekáre┼ł, ocitnete sa v akýchsi malých Benátkach. Ve─żmi zaujímavé a netradi─Źné miesto, nájdete tam aj kúsok starej miestnej drevenej architektúry. Ur─Źite malú prechádzku ku vode nevynechajte.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Lesn├í ┼żeleznica v Mur├íni
Horolezectvo
Zjazdov├ę ly┼żovanie
Obecn├ę m├║zeum Mur├í┼ł
Turistick├ę informa─Źn├ę stredisk├í
Muránske ródeo
Gemersk├ę spojky
Mur├ínske hradn├ę hry
Muránsky hrad
Muránske buchty
Zimn├Ż prechod Mur├ínskou planinou
Predná Hora
V├Żstup na Mur├ínsky hrad

Užitočné web stránky:

Ofici├ílne str├ínky obce Mur├í┼ł