Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Viete, ┼że? -> Osobnosti sp├Ąt├ę s Mur├ínskou planinou -> M├íria Sz├ęchy - Mur├ínska Venu┼ía

M├íria Sz├ęchy - Mur├ínska Venu┼ía

Mária Széchy, hrdá bojovní─Źka, známa pre svoju krásu aj ako Muránska Venuša je najvýraznejšou postavou dejín hradu Murá┼ł.


Mária Széchy bola najstaršia dcéra Juraja Széchyho, príslušníka rodu Széchyiovcov z Rimavskej Se─Źi, ktorý vlastnil muránsky hrad od za─Źiatku 17. storo─Źia. V nestabilnej dobe, ke─Ć Uhorsko bolo rozdelené na ─Źas┼ą ovládanú Osmanskou ríšou, ─Źas┼ą pod habsburskou mocou a tretinu patriacu Sedmohradskému knie┼ża┼ąu Gabrielovi Bhetlenovi sa Széchyiovci tie┼ż zapojili o boj o moc.

 

Mária Széchy sa vydala za Bethlenovho syna Štefana Bethlena a odišla do Sedmohradska. Po jeho smrti sa vydala, opä┼ą ale man┼żelstvo so Štefanom Kunom skon─Źilo rozvodom. 

 

Tretiemu man┼żelstvu s kapitánom fi─żakovského hradu Františkom Wesselényim predchádzal boj o dedi─Źstvo hradu. Mária Széchy pustila Františka Wesselényiho s vojakmi tajne na hrad.

 

V roku 1666 sa František Wesselény zapojil do protihabsburského sprisahania. Rok nato zomrel. 

 

Mária Széchy musela v roku 1670 bráni┼ą muránsky hrad pred vojskami knie┼ża┼ąa Karola Lotrinského. Hrad neubránila a ─Źakal ju nútený pobyt vo Viedni a Bratislave.

 

Muránska Venuša - legenda hradu Murá┼ł zomrela v roku 1678 v Koszegu (dnešné Ma─Ćarsko), kde je pochovaná v miestnom kostole (vi─Ć. krypta na obrázku). 

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Muránsky hrad