Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regi├│nom

Sprievodca regi├│nom

Fakty o Muránskej Planine

Sir Arthur Conan Doyle, autor príbehov Sherlocka Holmesa, napísal v roku 1912 nemenej zaujímavú knihu "Stratený svet". Príbeh románu sa odohráva na izolovanej juhoamerickej náhornej plošine (planine) s osobitným vývojom prahistorických rastlín a zvierat.

Prí─Ćte navštívi┼ą Muránsku planinu a uvidíte, pre─Źo bola naša náhorná plošina vyhlásena za národný park.

viac...

Historick├ę pamiatky

Na Muránskej planine a v jej okolí sa u┼ż pár storo─Źí snúbi krása prírody s tvorivou ─Źinnos┼ąou ─Źloveka.  Spomienkou na stredovek i novšiu dobu sú ruiny hradov, kaštiele aj mnohé zaujímavé stavby priamo v obciach. Ur─Źite nevynechajte ich návštevu.

viac...

Múzeá

Máte chu┼ą uvidie┼ą unikátnu zbierku zvoncov, pozrie┼ą si sídlo bulharského cára, sadnú┼ą si do lavice Prvého slovenského gymnázia, nakuknú┼ą do pôvodnej drevenice ─Źi zisti┼ą ─Źo to o prírode národného parku?

V okolí Muránskej planiny sa nachádza prekvapivo ve─ża malých múzeí. Niektoré z nich sú ozaj ve─żmi zaujímavé, neobí─Ćte ich.

viac...

Obce a mestá

Okolie Muránskej planiny lemuje takmer dvadsa┼ą obcí, v─Źítane miest Tisovec a Revúca. Ich spoznanie a návšteva  nepochybne obohatí Vaše turistické potulky po národnom parku o ─Ćalší rozmer.

viac...

Technick├ę pamiatky

Na Muránskej planine a v jej bezprostrednom okolí nájdete nieko─żko výnimo─Źných technických pamiatok via┼żúcich sa k rozvoju územia v 19. a 20. storo─Źí. Niektoré z nich mô┼żu by┼ą pre mnohých návštevníkov svojou atraktivitou prvoradým cie─żom návštevy regiónu.

viac...

Tradi─Źn├ę podujatia

V Španielsku sú tradíciou ve─żké nábo┼żenské procesie, v Mníchove pitie piva, v Tureckej pri Banskej Bystrici preteky krna─Źiek.

V okolí Muránskej planiny nájdete nieko─żko ve─żmi zaujímavých podujatí, ktoré ka┼żdoro─Źne pri┼ąahujú návštevníkov zo širokého okolia. Spomeniem pár z nich: Ródeo v Muráni, Hubertova jazda v Revúcej ─Źi Muránske hradné hry.

viac...