Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Sprievodca regiónom -> Obce a mestá

Obce a mestá

Mur├í┼ł

Murá┼ł je zrejme najdôle┼żitejšiou obcou celej oblasti Muránskej planiny. Malebná dedina s asi 1200 obyvate─żmi le┼żí na úpäti planiny, ktorej prepo┼żi─Źala svoje meno.

viac...

Muránska Dlhá Lúka

Muránska Dlhá Lúka sa nachádza na pol ceste medzi Murá┼łom a Revúcou. Obec s vyše 800 obyvate─żmi charakterizuje citlivá spoluexistencia staršej zástavby s novšou. Ako na mnohých miestach Gemera, aj tu je zrejmá konfesná pestros┼ą. V obci stoja kostoly troch nábo┼żenstiev.

viac...

Muránska Lehota

Muránska Lehota je ve─żmi pekná dedinka ne─Ćaleko Murá┼ła, trochu bokom od hlavného turistického diania. Chalupár─Źi┼ą, asi by som chcel ma┼ą chalupu práve tu.

viac...

Tisovec

Mesto Tisovec le┼żí na ju┼żnom cípe Muránskej planiny. Dominuje mu ve─żký kame┼łolom situovaný nad mestom a upravené historické centrum. Je v─Ća─Źnou zastávkou pre návštevníkov planiny, rozvoju turistického ruch prikladajú mestskí páni nále┼żitý význam.  

viac...

Polomka

Polomka je najvä─Źšia a administratívne najvýznamejšia obec na Horehroní. Dnes v nej ┼żije 3200 obyvate─żov. Je východiskom túry na Fabovu Ho─żu - najvyšší vrch Muránskej planiny.

viac...

Závadka nad Hronom

Závadka nad Hronom patrí so svojimi takmer 2500 obyvate─żmi medzi vä─Źšie horehronské obce. Vstup do dediny od Brezna lemujú pôvodné drevenice, pri príchode od ─îervenej Skaly Vás víta závod na výrobu ─Źerpadiel. 

viac...

Predná Hora

Predná Hora je ve─żmi zaujímavé miesto. V povedomí širokej verejnosti je známa ako sídlo lie─Źby drogových a iných závislosti. Be┼żným návštevníkom ponúka zaujímavé prekvapenia.

viac...

Rev├║ca

Revúca le┼żí 8 km juhovýchodne od Murá┼ła a pre návštevníkov Muránskej planiny ponúka dostatok slu┼żieb . So svojimi 13000 obyvate─żmi je najvä─Źším mestom Slovenského Rudohoria. Je sídlom okresu a tie┼ż Správy Národného parku Muránska planina.

viac...

Muránska Huta

Muránska Huta je jediná dedina, ktorá le┼żí takmer priamo na Muránskej planine, v nadmorskej výške 703 m. Obec s asi 200 obyvate─żmi je ob─żúbeným miestom chatárov a východiskom do najkrajších ─Źastí Muránskej planiny. 

viac...

Muránska Zdychava

Muránska Zdychava je ve─żmi zaujímavá miesto s roztrúsenými usadlos┼ąami po okolitých kopcoch. Mnohé z nich sú dodnes celoro─Źne obývané.

viac...

Bac├║ch

Bacúch sa nachádza asi 2 km severne od hlavnej cesty, s odbo─Źkou medzi obcami Polomka a Be┼łuš. Má nie─Źo cez 1000 obyvate─żov.

viac...

Telgárt

Telgárt, obec le┼żiaca ne─Ćaleko prame┼ła Hrona je pre svoje stále ┼żivé folklórne tradície, známe aj ako nástupisko na legendárnu Krá─żovú ho─żu v Nízkych tatrách aj na Stolicu - najvyšší vrch Slovenského Rudohoria, so svojim ly┼żiarskym strediskom zaujímavou turistickou destináciou.

viac...

He─żpa

He─żpa, obec s bohatými folklórnymi tradíciami le┼żí v nadmorskej výške 650 m.n.m. S vyše 2700 obyvate─żmi je druhou najvä─Źšou dedinou Horehronia.

viac...