Muránska planina

Turistické informácieSprievodca regiónomDopravaViete, že?
Doprava -> Auto

Auto

Najjednoducší spôsob, ako sa dopraviť do regiónu Muránskej planiny, je použiť vlastné auto. Okolie planiny lemuje sieť ciest prvej a druhej triedy, vo vzdialenosti asi 50 km od národného parku sa nachádzajú diaľnica D1 a rýchlostná cesta R1.


Západné Slovensko

 

Zo západného Slovenska, včítane Bratislavy, je nalepšie na ceste na Muránsku planinu použiť rýchlostnú cestu R1 do Banskej Bystrice a ďalej pokračovať na Horehronie  menovkyňou slávnej americkej road 66, cestou prvej triedy číslo 66. Táto trasa je vhodná aj pre Zvolenčanov, cesta cez Lučenec alebo Látky je dlhšia.

 

Ak smerujete do Muráňa, v Brezne je lepšie odbočiť na Tisovec cez sedlo Zbojská než ísť ďalej Horehroním. Prechádzate tam menším počtom dedín a tiež ušetríte asi 10 km.

 

Severné Slovensko

 

Zo severnej diaľnice D1, prípadne príchodom z Poľska odporúčam prekročť hrebene Karpát cez Donovaly alebo Čertovicu, prípadne od Popradu ísť cez Vernár a sedlo Besník nachádzajúce sa na pomedzí povodí riek Hnilca a Hrona a ďalej cez Telgárt .

 

Východné Slovensko

 

Z Košíc je na Muránsku planinu najlepšie ísť cez Rožňavu a pokračovať horami cez Štítnik a Jelšavu. Komu vadia horské cesty, môže v Rožňave pokračovať ešte pár km ďalej hlavným ťahom na Zvolen a odbočiť na Revúcu v Plešivci. Je to síce máličko dlhšia trasa, ale je vhodnejšia najmä pre menej skúsených vodičov, zvlášť v zime.


Juh stredného Slovenska

 

Od Lučenca, Veľkého Krtíša a Rimavskej Soboty, prípadne z Maďarska odporúčam použiť cestu Rimavská Sobota - Tisovec. Kvalitná cesta z juhu vedie do Muráňa aj z Tornale.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011