Muránska planina

Turistick├ę inform├ícieSprievodca regi├│nomDopravaViete, ┼że?
Turistick├ę inform├ície -> Pe┼íia turistika -> V├Żstup na Mur├ínsky hrad

V├Żstup na Mur├ínsky hrad

Muránsky hrad je najnavštevovanejšie miesto na Muránskej planine. Kroky ka┼żdých dvoch z troch návštevníkov planiny vedú práve sem.


Existuje viacero mo┼żností výstupu na hrad. Najznámejším je túra z Murá┼ła.

 

Murá┼ł - chata pod hradom

 

Z Murá┼ła sa po ─Źervenej turistickej zna─Źke na chatu pod hradom dostanete asi za hodinu a┼ż hodinu a pol. Zále┼żí aj od toho, ─Źi sa zastavíte pri paneloch náu─Źného chodníka. Zastavte sa, sú zaujímavé. Dvakrát budete kri┼żova┼ą asfaltovú cestu vedúcu z Murá┼ła na Ve─żkú Lúku. V závere stúpania pred chatou vyteká priamo pri turistickom  chodníku z prame┼ła voda.

Pri výstupe po náu─Źnom chodníku sa ur─Źite zapotíte. Hrad le┼żí v nadmorskej výške 935 m, Murá┼ł 345 m. Pohodlnejším turistom odporú─Źam niektorú z ─Ćalších alternatív.

 

Sedlo Predná Hora - Chata pod hradom

 

Na hrad vedie turistický chodník aj z kri┼żovatky hlavnej cesty Murá┼ł - ─îervená Skala z odbo─Źkou na Prednú Horu. Na kri┼żovatke zastavujú miestne autobusové spoje. Po ┼żltej zna─Źke sa dostanete ku krí┼żeniu z modrou zna─Źkou tesne pred chatou pod hradom. Túra vedie lesom popod skalné sutiny. Po prvotnom klesaní v závere trasy treba prekona┼ą serpentínové stúpanie. Chodník skoro pri svojom konci mí┼ła Vešeléniho jasky┼łu.

 

Muránska Huta - Chata pod hradom

 

Ve─żmi pekná je túra po ─Źervenej turistickej zna─Źke z Muránske Huty. Jediné výrazne stúpanie asi 150 výškových metrov prekonáte na prvom úseku z Huty po krí┼żenie z modrou zna─Źkou Pod Skalou. ─Äalej pokra─Źujete po lesnej ceste a vlastne u┼ż zvlnenou rovinkou sa dostanete na severný okraj Ve─żkej Lúky. Na jej opa─Źnom konci odbo─Źíte na modro zna─Źený chodník, ktorý Vás zavedie a┼ż na chatu pod hradom.

 

Sedlo Javoriny - Chata pod hradom

 

Asi najpohodlnejšia prechádzka na hrad je zo sedla Javorinky. Nástup je vlastne trochu ni┼żšie od sedla, na gemerskej strane, z parkoviska pri hlavne ceste Murá┼ł - ─îervená Skala. Nie je tam autobusová zastávka, ale šofér autobusu Vás ochotne na po┼żiadanie vysadí. Z parkoviska pod sedlom sa po najprv modrej a neskôr ─Źervenej turisticke zna─Źke po spevnenej ceste bez výraznejšieho stúpania dostanete na Ve─żkú Lúku. ─Äaší postup je rovnaký ako z Muránskej Huty. Trasu odporú─Źam pre menej zdatných turistov, vhodná je aj pre starších ─żudí.

 

Chata pod hradom - hrad Murá┼ł

 

Na chate pod hradom zvykne by┼ą v sezóne otvorený bufet. Najstrmší úsek z chaty na hrad u┼ż neobídete a musí sa poctivo vyšlapa┼ą.

 

Upozornenie

 

V areáli hradu sa pohybujte opatrne, nejeden vychodený chodní─Źek kon─Źí bez varovania na strmej skale. Pozor dajte najmä na deti.

 

 

Tip pre mototuristov

 

Zaparkujte auto v Muráni, odvezte sa autobusom ku kri┼żovatke Predná Hora, do Muránskej Huty alebo pod sedlo Javorinky, pod─ża zvolenej trasy na výstup. Pre zostup z hradu zvo─żte náu─Źny chodník vedúci do Murá┼ła.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Ve┼íel├ęniho jasky┼ła
Mur├í┼ł
Muránska Huta
Muránsky hrad
Predná Hora