Muránska planina

Turistické informácieSprievodca regiónomDopravaViete, že?
Turistické informácie -> Pešia turistika -> Výstup na Muránsky hrad

Výstup na Muránsky hrad

Muránsky hrad je najnavštevovanejšie miesto na Muránskej planine. Kroky každých dvoch z troch návštevníkov planiny vedú práve sem.


Existuje viacero možností výstupu na hrad. Najznámejším je túra z Muráňa.

 

Muráň - chata pod hradom

 

Z Muráňa sa po červenej turistickej značke na chatu pod hradom dostanete asi za hodinu až hodinu a pol. Záleží aj od toho, či sa zastavíte pri paneloch náučného chodníka. Zastavte sa, sú zaujímavé. Dvakrát budete križovať asfaltovú cestu vedúcu z Muráňa na Veľkú Lúku. V závere stúpania pred chatou vyteká priamo pri turistickom  chodníku z prameňa voda.

Pri výstupe po náučnom chodníku sa určite zapotíte. Hrad leží v nadmorskej výške 935 m, Muráň 345 m. Pohodlnejším turistom odporúčam niektorú z ďalších alternatív.

 

Sedlo Predná Hora - Chata pod hradom

 

Na hrad vedie turistický chodník aj z križovatky hlavnej cesty Muráň - Červená Skala z odbočkou na Prednú Horu. Na križovatke zastavujú miestne autobusové spoje. Po žltej značke sa dostanete ku kríženiu z modrou značkou tesne pred chatou pod hradom. Túra vedie lesom popod skalné sutiny. Po prvotnom klesaní v závere trasy treba prekonať serpentínové stúpanie. Chodník skoro pri svojom konci míňa Vešeléniho jaskyňu.

 

Muránska Huta - Chata pod hradom

 

Veľmi pekná je túra po červenej turistickej značke z Muránske Huty. Jediné výrazne stúpanie asi 150 výškových metrov prekonáte na prvom úseku z Huty po kríženie z modrou značkou Pod Skalou. Ďalej pokračujete po lesnej ceste a vlastne už zvlnenou rovinkou sa dostanete na severný okraj Veľkej Lúky. Na jej opačnom konci odbočíte na modro značený chodník, ktorý Vás zavedie až na chatu pod hradom.

 

Sedlo Javoriny - Chata pod hradom

 

Asi najpohodlnejšia prechádzka na hrad je zo sedla Javorinky. Nástup je vlastne trochu nižšie od sedla, na gemerskej strane, z parkoviska pri hlavne ceste Muráň - Červená Skala. Nie je tam autobusová zastávka, ale šofér autobusu Vás ochotne na požiadanie vysadí. Z parkoviska pod sedlom sa po najprv modrej a neskôr červenej turisticke značke po spevnenej ceste bez výraznejšieho stúpania dostanete na Veľkú Lúku. Ďaší postup je rovnaký ako z Muránskej Huty. Trasu odporúčam pre menej zdatných turistov, vhodná je aj pre starších ľudí.

 

Chata pod hradom - hrad Muráň

 

Na chate pod hradom zvykne byť v sezóne otvorený bufet. Najstrmší úsek z chaty na hrad už neobídete a musí sa poctivo vyšlapať.

 

Upozornenie

 

V areáli hradu sa pohybujte opatrne, nejeden vychodený chodníček končí bez varovania na strmej skale. Pozor dajte najmä na deti.

 

 

Tip pre mototuristov

 

Zaparkujte auto v Muráni, odvezte sa autobusom ku križovatke Predná Hora, do Muránskej Huty alebo pod sedlo Javorinky, podľa zvolenej trasy na výstup. Pre zostup z hradu zvoľte náučny chodník vedúci do Muráňa.

Posledná aktualizácia: 1. 7. 2011

Pozri tiež:

Vešeléniho jaskyňa
Muráň
Muránska Huta
Muránsky hrad
Predná Hora